ژل رویال یکی از مواد طبیعی گران‌بهاست که خوشبختانه امروزه در کشور ما بیشتر از گذشته تولید و برداشت می‌شود. در گذشته توجه زیادی به برداشت این مادۀ طبیعی پرخاصیت نمی‌شد. زنبورداران به دلیل عدم استقبال مردم از ژل رویال، علاقۀ زیادی به این مادۀ طبیعی نداشتند و به همین دلیل، بیشتر به مصرف کندو می‌رسید. در سال‌های اخیر با توجه به افزایش آگاهی مردم نسبت به خواص ژل رویال، به نظر می‌رسد که استفاده از این ماده رشد چشم‌گیری داشته و در آیندۀ نزدیک شاهد افزایش تولید ژل رویال ایرانی باشیم.

سال‌هاست که ژل رویال از اروپا و برخی کشورهای آسیایی به ایران وارد می‌شود. ژل رویال خارجی نیز کیفیت خوبی داشته و توانسته نیاز درمانی کشور را تا حدودی برطرف کند. بسیاری از شرکت‌هایی که از ژل رویال برای تولید مواد  آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنند نیز، از ژل رویال‌های وارداتی استفاده می‌کردند. با این حال، به نظر می‌رسد با رشد تولید ژل رویال و آگاهی بیشتر مردم و زنبورداران، شاهد اضافه شدن سهم زیادی از ژل رویال ایرانی به بازار  باشیم.

در این یادداشت که از پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران نقل شده است، تلاش شده تا به برخی از ویژگی‌های ژل رویال ایرانی پرداخته و کیفیت آن با نمونه‌های اروپایی و آسیایی مقایسه شود. آشنایی با این نکات می تواند به مشتریان این ماده جهت خرید هوشمندانۀ آن کمک کند تا این ماده را بهتر و با اطلاعات بیشتری خریداری نمایید.


کیفیت ژل رویال ایرانی

ژل رویال ایرانی یکی از بهترین ژل رویال‌های موجود در جهان است و کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد. نژاد ایرانی زنبور عسل و دیگر نژادهای موجود در  زنبورستان‌های ایران، به علت حضور در محیط زیست ایران و مصرف گردۀ گل فوق‌العاده باکیفیتی که از گل‌های ایرانی اخذ می‌شود، به نوعی از بهترین‌های دنیا به شمار می‌آید. متأسفانه به دلیل عدم بازاریابی مناسب و عدم توجه به اصول فروش چنین ماده‌ای در بازارهای جهانی، صادرات ژل رویال چندان مورد توجه نبوده است.


قیمت ژل رویال ایرانی

برداشت ژل رویال ایرانی از کندو به صورت سنتی انجام می‌شود. تقریباً غالب زنبورستان‌هایی که در ایران مشغول فعالیت هستند، از دارا بودن دستگاه مکانیزه برای برداشت ژل رویال از کندو محروم هستند. همین موضوع باعث می‌شود تا برداشت ژل رویال ایرانی از کندوها به شدت محدود باشد. در کنار کمبود برداشت این مادۀ حیات‌بخش، سختی برداشت نیز باعث می‌شود تا بسیاری از زنبورداران حتی حاضر به استخراج این ماده از کندو نباشند!

تمامی این موارد در کنار هم باعث شده تا قیمت ژل رویال ایرانی نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی بسیار بالاتر باشد. در نتیجه اگر قصد استفاده و  خوردن ژل رویال ایرانی را داشته باشید، بهتر است بدانید که این ماده احتمالاً قیمتی به مراتب بالاتر از نمونه‌های اروپایی و آسیایی آن دارد.


تکنولوژی تبدیل ژل رویال به پودر

یکی از روش‌های فراوری ژل رویال، تبدیل این مادۀ خام به پودر است. این تکنولوژی به تازگی در ایران نیز به بهره‌برداری رسیده و یک شرکت دانش‌بنیان توانسته است این تکنولوژی را برای تبدیل ژل رویال ایرانی به پودر به کار گیرد. با این حال در گذشته بسیاری از افراد برای تبدیل این ماده به پودر از دستگاه‌های غیر استاندارد استفاده می‌کردند. ژل رویال باید در دمای منفی ۷۵ درجه به پودر تبدیل شود تا به ماهیت مواد موثر آن آسیبی وارد نشود. به علت همین سابقۀ نامناسب، گفته می‌شود برخی از ژل رویال‌های ایرانی که به پودر تبدیل شده‌اند، کیفیت لازم را ندارند. یکی از دلایلی که بسیاری از افراد توصیه می‌کنند از ژل رویال اروپایی استفاده شود، آن است که این محصولات با بهترین دستگاه‌های فریزدرایر تولید شده‌اند و همۀ استانداردها برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. با این حال دستگاهی که در ایران نیز مشغول به فعالیت است، تمامی استانداردهای جهانی را داشته و می‌تواند پودر ژل رویال اعلا تولید نماید.


آزمایشگاه‌های تست ژل رویال در ایران

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات و معایب ژل رویال ایرانی که ارتباطی با ماهیت آن ندارد، عدم توانایی آنالیز دقیق مواد موثر ژل رویال در ایران است. البته چندین آزمایشگاه تخصصی در این زمینه در چند نقطه از کشور وجود دارند، با این  حال به نظر می‌رسد آنالیزهای ژل رویال‌هایی که خارج از ایران انجام می‌شود، به مراتب دقیق‌تر است. دارا بودن برگۀ آزمایش آنالیز قوی از جانب محصولات اروپایی، از جمله دلایلی است که برخی معتقدند ژل رویال اروپایی ظرفیت کاربردی بهتری برای استفاده در درمان یا تولید لوازم آرایشی ـ بهداشتی دارند، چرا که به خوبی اطلاعات لازم و البته کاملی را در اختیار مصرف‌کنندۀ نهایی یا تولیدکنندۀ محصولات قرار می‌دهند.


جمع‌بندی

ژل رویال ایرانی کیفیت بی‌نظیری دارد؛ با این حال، به دلیل عدم دسترسی زنبورداران به تجهیزات مناسب، میزان تولید آن بسیار کم و قیمت بالاتری نسبت به ژل  رویال‌های خارجی دارد. اگر این ماده با حجم بالاتری تولید شود، انتظار می‌رود که قیمت نهایی کم‌تری هم داشته باشد. هم‌چنین، توجه مسئولان به افزایش تعداد دستگاه‌های تبدیل ژل رویال به پودر و دقیق‌تر شدن آنالیزهای آزمایشگاهی نیز می‌تواند باعث رشد چشمگیر در تولید و مصرف ژل رویال ایرانی شود و به صادرات آن نیز امیدوار بود.

پی‌نوشت: این یادداشت از پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران نقل شده و به وسیلۀ مدیریت وب‌سایت هورامان‌هانی، ویرایش شده است.