گردۀ گل یکی از مواد طبیعی است که اگر چه هنوز بسیاری از ابعاد آن برای ما انسان‌ها ناشناخته باقی مانده است، اما می‌توانیم از آن به عنوان ماده‌ای پرخاصیت برای درمان بیماری‌ها و تقویت قوای مختلف بدن یاد کنیم. یکی از  مهم‌ترین ویژگی‌های گردۀ گل، وجود انواع ویتامین‌ها در این مادۀ طبیعی است، به گونه‌ای که مصرف آن شما را از خوردن انواع قرص‌های ویتامین، به ویژه مولتی‌ویتامین، بی‌نیاز می‌کند! اگر به این ماده به عنوان یک قرص مولتی‌ویتامین نگاه کرده و به صورت منظم آن را مصرف کنید، بدون هیچ عوارض جانبی، میزان ویتامین مورد نیاز بدنتان را تأمین خواهید کرد. البته حتی اگر نظم در مصرف گردۀ گل را نیز رعایت نکنید، باز هم این ماده می‌تواند به عنوان یک مکمل غذایی برای تأمین ویتامین‌ها به شما کمک کند.


گردۀ گل چیست و چگونه تولید می‌شود؟

در این یادداشت که ما آن را از پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران نقل کرده‌ایم، تلاش شده تا به مهم‌ترین ویتامین‌های موجود در گردۀ گل پرداخته شود. به نظر می‌رسد استفاده از گردۀ گل کمک بزرگی برای تن‌درستی افرادی باشد که از کمبود ویتامین در بدن خود رنج می‌برند. فراموش نکنید که مصرف هوشمندانۀ گردۀ گل است که می‌تواند ویتامین‌هایی را که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، برای بدن شما فراهم کند.


ویتامین A در گردۀ گل

گردۀ گل سرشار از ویتامین A است؛ ویتامینی که برای سلامتی پوست و دهان و دندان بسیار مفید است و به سلامت استخوان‌ها نیز کمک می‌کند. تحقیقات پاره‌ای از دانشمندان نشان داده است که ویتامین A موجود در گردۀ گل، تا 20 برابر بیشتر از ویتامین A موجود در سبزی‌جات و میوه‌ها است. این یعنی شما با مصرف چند گرم گردۀ گل، در عمل می‌توانید به اندازۀ 20 برابر مصرف سبزی، ویتامین A به بدن خود وارد کنید. هر چند میزان ویتامین A موجود در گردۀ گل نسبت به دیگر مواد معدنی و طبیعی موجود در آن ناچیز است، اما همین میزان از ویتامین A نیز می‌تواند به صورت روزانه مقدار مورد نیاز بدن را تأمین کند. پس بهتر است برای تأمین ویتامین A بدنمان، به جای مصرف مواد شیمیایی از مواد طبیعی مثل گردۀ گل استفاده کنیم.


ویتامین‌های گروه B در گردۀ گل

هرچند نوع ویتامین‌های گروه B موجود در گردۀ گل به منشأ گیاهی آن بازمی‌گردد، اما معمولاً بیشتر ویتامین‌های این گروه در گردۀ گل وجود دارد. از بین این ویتامین‌ها، ویتامین B2 ،B6 و B12 بیشتر به چشم می‌خورند؛ به همین دلیل گردۀ گل را می‌توان به نوعی یک بی‌کمپلکس طبیعی نیز نامید.

خواص ویتامین‌های گروه B متفاوت و متعدد است؛ با این حال از جمله خواص آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تقویت بینایی
  • افزایش سوخت‌وساز بدن
  • تأمین سلامتی پوست
  • جذب بهتر پروتئین
  • جلوگیری از نارسایی‌های عصبی
  • جلوگیری از خشکی پوست، به ویژه در اطراف بینی و دهان


گردۀ گل ماده‌ای مناسب برای تأمین ویتامین C

ویتامین C از جمله ویتامین‌های مورد نیاز بدن است که آن را بیشتر از طریق میوه‌ها و به ویژه مرکبات تأمین می‌کنیم. خوشبختانه گردۀ گل‌های تولیدشده در زنبورستان‌های ایران نیز درصد بالایی ویتامین C دارند؛ به ویژه زنبورستان‌هایی که در مجاورت باغ‌های پرتقال، نارنج و لیمو قرار گرفته‌اند و گردۀ گل‌های این درختان به تور زنبوران عسل می‌افتد.

اگر بخواهید از میزان ویتامین سی موجود در گردۀ گل بیشتر مطمئن شوید، می‌توانید به سراغ گردۀ تک‌گل بروید! گرده‌های تک‌گل، گرده‌هایی هستند که بیشتر از گرده‌های یک گل تهیه  شده‌اند. عموماً زنبورستان‌هایی که عسل تک‌گل تولید می‌کنند، گرده‌های تک‌گل نیز دارند. با این حال، معمولاً به دلیل عدم استقبال از تنوع دادن به این محصول، گرده‌های گل زنبورستان‌های مختلف با هم درهم‌آمیخته شده و سپس به بازار عرضه می‌شود.


ویتامین D در گردۀ گل

ویتامین D یکی دیگر از ویتامین‌های موجود در گردۀ گل است. بسیاری از مردم دنیا و نیز ایرانیان از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند. برای درمان این مشکل، معمولاً قرص ویتامین D تجویز می‌شود که در واقع جایگزین نور صبحگاهی خورشید هستند. این در حالی است که مصرف نادرست قرص ویتامین دی، ضرر زیادی برای بدن ما انسان‌ها به همراه دارد.

مصرف میزان مشخصی از گردۀ گل، ویتامین D مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند. کافی است مصرف گردۀ گل را در برنامۀ غذایی روزانۀ خود قرار دهید. هرچند توصیه می کنیم حتما از نور خورشید صبحگاهی نیز برای تامین  ویتامین دی بهره مند شوید.


ویتامین E در گردۀ گل

ویتامین دیگر موجود در گردۀ گل که این ماده را برای ما انسان‌ها حسابی پرخاصیت‌تر کرده است، ویتامین E است. ویتامین E نقش مستقیمی در باروری مردان دارد و به همین علت است که برخی بر این باورند گردۀ گل می‌تواند برای باروری مردان و تقویت اسپرم‌ها نقش موثری داشته باشد. هم‌چنین، اگر با مصرف گردۀ گل ویتامین E بدن خود را تأمین کنید، در عمل مقاومت سلول‌های بدن خود را متعادل کرده‌اید و به این ترتیب، می‌توانید از بروز برخی بیماری‌ها جلوگیری به عمل آورید.


جمع‌بندی

گردۀ گل یک مولتی‌ویتامین طبیعی و پرخاصیت است که می‌تواند برخی از نیازهای اساسی بدن ما را تأمین کند. البته این به شرطی است که گردۀ گل را با برنامه‌ریزی و به صورت منظم استفاده کنیم.

پی‌نوشت: این یادداشت از پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران نقل و به وسیلۀ مدیریت وب‌سایت هورامان‌هانی، تلخیص و ویرایش شده است.