رویداد ملی شتاب با عنوان استارتاپ مجازی مدیریت شهری، به وسیلۀ مرکز آموزشی علمی کاربردی شهرداری دیواندره و با همکاری پارک علم و فناوری کردستان در 5 اسفند 1399 برگزار می‌شود. شهر هوشمند، خدمات شهری هوشمند، حمل‌ونقل و ارتباطات، نوآوری اجتماعی، خدمات بهداشتی و گردشگری از محورهای این رویداد عنوان شده‌اند.

استارتاپ دانشجویی هورامان‌هانی نیز به منظور جلب نظر و دیدگاه مسئولان و علاقه‌مندان به حوزه‌های جذاب صنعت بسیار مفید زنبورداری در پیوند با مدیریت شهری، با ایدۀ «بومی‌سازی و توسعۀ صنعت زنبورداری خانگی ـ شهری» در این رویداد شرکت کرد.

مقدمۀ کوتاه طرح را می‌توانید در این‌جا بخوانید:

زنبورداری از جمله مشاغلی است که به رغم کارکردها و محصولات تولیدی متنوع آن، در نزد مردم به عنوان حرفه‌ای سخت و نیازمند آموزش‌های ویژه شناخته می‌شود. این در حالی است که علاقه‌مندان به این حرفه و دوست‌داران محیط زیست، می‌توانند با دریافت آموزش‌های ابتدایی از مراجع ذی‌صلاح در این صنعت یا همکاری و ارتباط با برخی زنبورداران محلی حرفه‌ای، نسبت به نگه‌داری و پرورش زنبور عسل به صورت شخصی، خانگی و شهری اقدام کنند.

با توجه به ظرفیت‌های جغرافیایی ـ کوهستانی مناطق کردنشین برای صنعت زنبورداری و ضرورت توسعۀ این حرفه به دلیل تنوع و ارزشمندی محصولات تولیدی آن، استارتاپ دانشجویی هورامان‌هانی امیدوار است در ادامۀ چشم‌انداز هدفمند خود، نسبت به بومی‌سازی و توسعۀ زنبورداری خانگی ـ شهری در شهر مریوان به صورت پایلوت، در استان کردستان و دیگر مناطق کردنشین غرب کشور در آیندۀ نزدیک و نهایتاً ترویج این ایده در سراسر کشور اقدام کند. طرح پیشنهادی پیش رو، به برخی جوانب این ایده هم‌چون ظرفیت‌ها، چالش‌ها، ضرورت‌ها، اهداف و کارکردهای آن می‌پردازد.

پی‌نوشت: ایدۀ هورامان‌هانی به عنوان طرح برتر برگزیده شد. خبر آن را در این‌جا بخوانید.