مراتع روستای بیساران به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژۀ آن، از غنای بسیاری برخوردار هستند. از آن‌جا که محدودۀ جغرافیایی و کوهستانی این روستا با حدود 12 روستای دیگر هم‌مرز است، کوهستان‌های آن در جوار سکونت‌گاه‌های اطراف قرار گرفته‌اند. پرآب بودن منطقه و وجود چشمه‌سارهای متعدد که آب خنک و بعضاً خروشان را روانۀ مجموعه‌باغات بسیار و زیبای روستا می‌کنند، از ویژگی‌های اصلی طبیعی این منطقه است.

با توجه به قرارگیری روستا در ارتفاع قابل توجه، آب‌وهوای مجموعه‌باغات و مراتع آن بسیار خنک و حقیقتاً طرب‌ناک و روح‌نواز است. مجموعۀ این ویژگی‌ها باعث شده است که مراتع بیساران، دارای تنوع خاصی در تعداد گون‌ها و دیگر انواع گیاهان شهدزا باشد.

برای آشنایی با تعدادی از این گیاهان که مورد توجه زنبورهای عسل زنبورستان مجموعۀ هورامان‌هانی قرار گرفته‌اند، می‌توانید تصاویر مربوط به روز 19 تیر 1399 را در بخش گالری ملاحظه بفرمایید.

پی‌نوشت: این گزارش یک یادداشت اولیه دربارۀ مراتع روستای بیسارانی است. در آینده و در راستای تدوین بانک اطلاعاتی مرتع‌شناسی منطقۀ هورامان، این یادداشت به‌روزرسانی می‌شود. از همراهی‌اتان سپاسگزاریم.