بره‌موم یا چسب زنبور عسل یکی از تولیدات طبیعی کلنی زنبور عسل است که منشأ صمغ و رزین‌های گیاهی دارد و به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی شناخته می‌شود. بره‌موم در داخل کندو کارکردهای متنوعی دارد، اما معمولاً برای ضد عفونی کردن سلول‌های شش ضلعی، صیقلی کردن دیوارۀ داخلی و افزایش سیستم ایمنی در داخل کندو مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این حیث بره‌موم را می‌توان داروی زنبور عسل دانست.


کاربردهای بره‌موم

بره‌موم به دلیل خواص ذاتیِ خود که بر اثر ترکیب صمغ درختان، موم و مقداری از ترشحات بزاقی و گردۀ گل ایجاد شده است، برای انسان نیز خواص دارویی و درمانی فوق‌العاده‌ای دارد که در چند دهۀ اخیر با پیشرفت‌های علمی بیشتر شناخته شده است. استفاده از بره‌موم در اشکال مختلف دارویی، آرایشی و بهداشتی از قبیل عصاره‌ها، پماد لوسیون خمیر دندان، قرص، کپسول، صابون، پودر، مایع شست‌وشو، کرم‌های صورت و رژ لب در بسیاری از کشورها کاربرد دارد. در عین حال، به تدریج و با شناخت بیشتر اثرات بره‌موم بر استفادۀ این مادۀ طبیعی در سبک زندگی سالم مردم افزوده می‌شود.

در کشور ایران نیز به دلیل تنوع گیاهان مُوَلدِ صمغ و رزین، پتانسیل‌های بالایی به لحاظ تولید بره‌موم‌های باکیفیت وجود دارد، اما اغلب بره‌موم‌های تولیدی در کشور به صورت خام مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا به قیمت نازل به سایر کشورها صادر می‌شود.


بره‌موم چگونه تولید می‌شود؟

زنبور عسل صمغی را که از جوانه‌های درختانی هم‌چون سپیدار و سرو یا صمغ و رزین گیاهانی مانند باریجه ترشح می‌شود، به وسیلۀ آرواره‌ها جدا کرده و به کمک بزاق خود به آن حالت چسبناک می‌دهد. سپس آن را به سبد گرده در پاهای عقبی متصل و به کندو منتقل می‌کند. این صمغ‌ها به کمک سایر زنبورهای داخل کندو با میزان مشخصی از موم و گردۀ گل مخلوط شده و به بره‌موم تبدیل می‌شود. محل نگهداری آن نیز داخل سوراخ‌های کندو، دیواره و روی قاب‌ها و هم‌چنین محل دریچۀ پرواز است.

منبع: کتابِ دانستنی‌های محصولات زنبور عسل، صص 194-195